פרשנות | טוב שצה״ל התעורר: מקים וועדת חקירה וצוות הסברה ייעודיים לאירוע הרג העיתונאית שירין אבו עאקלה

הפלסטינים, שוב ושוב, קובעים את הנרטיב ברשתות החברתיות לאחר אירועים צבאיים בעזה או יו״ש. כעת, צה״ל הקים צוות חקירה והסברה ייעודיים לאירוע מותה של שירין אבו עאקלה. נקווה שהצוותים האלו יהוו מסגרות עבודה מהירות לאירועים הבאים 

פרשנות | טוב שצה״ל התעורר: מקים וועדת חקירה וצוות הסברה ייעודיים לאירוע הרג העיתונאית שירין אבו עאקלה

רב-אלוף אביב כוכבי. צילום: דובר צה״ל

לקח זמן, אבל גם בצה״ל הבינו שבעידן הרשתות החברתיות צריך תחקור מהיר והסברה בינלאומית כדי להתמודד עם קצב המידע שעובר ברשת. ובסוף הרשת היא שקובעת את הנרטיב הבינלאומי, האמת - פחות. ובעוד הפלסטינים יודעים לנצל את הרשת לזריעת נרטיב המתאים להם, התגובה של צה״ל איטית. וכאשר צה״ל מגיב ברשת, זה כבר לא רלוונטי. 

״הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי הנחה לפעול, לברר ולתחקר את האירוע תוך שימוש בכלל הכלים שברשותנו במטרה להגיע לחקר האמת. כמו כן, מינה צוות ייעודי בראשות מח״ט הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי, לתחקר אירוע זה״, כותבים בהודעת דובר צה״ל. 

בנוסף, דובר צה״ל הקים צוות הסברה ייעודי לאירוע. גם כאן, טרם ברור למה דובר צה״ל לא מחזיק בשוטף צוות תגובה לאירועים, כאשר הסברה היא שם המשחק ברשתות החברתיות. 

בשל הכותרות שצבר אירוע הרג העיתונאית, החליט רא״ל כוכבי, לסייר אתמול (ד') באוגדת יהודה ושומרון ובמרחב התפר, וביצע תחקור ראשוני של הפעילות המבצעית שבוצעה הלילה במחנה הפליטים ג'נין.

בינתיים, הבית הלבן והאיחוד האירופאי דורשים חקירה ממשלת ישראל. הפלסטינים מצדם כבר ביצעו ניתוח לאחר המוות, הוציאו את הקליע ואינם מוכנים לשתפו עם פתולוגים מישראל. עולה גם שאלה עד כמה שרשרת הראיות נקייה כאשר הפלסטינים ביצעו את הניתוח ללא נוכחות גורמים ישראלים או בינלאומיים שיפקחו כי אין פגיעה מכוונת בראיות. 

אין ספק כי אירועים כאלו אינם נדירים. אין זו פעם ראשונה שעיתונאי נהרג במהלך קרב בעזה או יו״ש. מדוע צה״ל לא לומד מאירועים קודמים בהיבט הסברה? אין לזה תשובה חכמה. נקווה שכעת, הצוותים שהוקמו - חקירה והסברה - יהוו מסגרת עבודה גם לאירועים בעתיד. וצה״ל לא יחכה שוב שאחרים יקבעו את הנרטיב ברשתות. 

אולי יעניין אותך גם