המתח גואה באוקראינה: מה מתכנן פוטין לחגיגות ה-9 למאי?

שלטונות קייב הזהירו את האזרחים מפני תקיפות חזקות של הרוסים לרגל יום הניצחון | מלונדון מדווחת סוכנות רויטרס שפוטין ישלח "אזהרת יום הדין" למערב

המתח גואה באוקראינה: מה מתכנן פוטין לחגיגות ה-9 למאי?

Photo: Wolfgang Schwan, Erin Trieb, Alex Lourie, Juan Carlos, Aris Messinis, Petr Josek, Chris McGrath, Salwan Georges, Juan Carlos.

היום ה-75 למלחמה באוקראינה. מה יעשה פוטין היום, 9 במאי, יום הניצחון הסובייטי על הנאצים במלחמת העולם השנייה. בכל החזיתות ברחבי אוקראינה חוששים שהרוסים יעשו מאמץ צבאי מיוחד ויגבירו את התקפותיהם על האוקראינים לרגל היום.

שלטונות קייב הזהירו את האזרחים מפני תקיפות חזקות של הרוסים לרגל יום הניצחון, וקראו לתושבים לא להתקהל. בערים מסוימות הוכרז על עוצר ללילי. 

מלונדון מדווחת סוכנות רויטרס שפוטין ישלח "אזהרת יום הדין" למערב בעת המצעד הצבאי בדמות "מטוס יום הדין", מטוס פיקוד איליושין  IL-80 המשמש מטוס פיקוד לכל צמרת הממשל הרוסי, כולל הנשיא, בעת התקפה גרעינית. מטוס זה לא נראה במצעדי 9 במאי מאז 2010 ומחר יטוס בשמי המצעד יחד עם מטוסי קרב אל-קוליים, מפציצים אסטרטגיים טופולב TU-160 ויצעדו 11,000 חיילים.

את השמועות במערב כאילו פוטין עומד להשמיע מחר הכרזה דרמטית בקשר למלחמה באוקראינה הגדיר  דובר הקרמלין "שטויות". הדובר דמיטרי פסקוב אמר גם כי "עוד יבוא היום בו נכריז על יום הניצחון במריופול". 

רוסיה הודיעה אתמול כחי כוחותיה השמידו ליד חארקיב מאגר ובו כמות גדולה של ציוד צבאי ששלחו לאוקראינה ארה"ב ומדינות אירופה.  צבא אוקראינה פרסם סרטון ובו נראה כטמ"מ אוקראיני תוקף נחתת גדולה של צי הים השחור הרוסי, וכן מחסני טילים ב'אי הנחשים' באזור אודסה. 

באותו אזור נפגעה מטילים אוקראיניים ספינת המלחמה הרוסית 'אדמירל מקרוב', ולטענת האוקראינים הספינה עלתה בלהבות. היא נפגעה מטילי חוף-ים מסוג 'נפטון' של האוקראינים. 

האו"ם והצלב האדום העבירו בסוף השבוע שיירת פינוי ממפעל הפלדה הגדול אזובסטאל במריופול, שם עדיין כלואים כ-200 בני אדם במרתפים תת-קרקעיים. מגיני המפעל הודיעו שלא ייכנעו לרוסים והביעו חשש שהצבא הרוסי יעשה מאמץ לחסלם ולהשתלט על המפעל לקראת יום הניצחון מחר. 

דוברת הבית הלבן הודיעה שהיום יקיים הנשיא ביידן שיחת וידיאו עם הנשיא זלנסקי יחד עם ראשי מדינות G7. ביידן הבטיח חבילת סיוע נוספת לאוקראינה בסכום של 150 מיליון דולר, שתכלול 25,000 פגזי תותח, מכ"ם ארטילריה וציוד לחסימת שידורים.

אולי יעניין אותך גם