תעודת ביטוח: הושלם ניסוי נוסף במערכת יירוט הטילים חץ-3

מנהלת 'חומה' במפא"ת שבמשרד הביטחון, ה-MDA האמריקני וצה"ל השלימו בהצלחה ניסוי במערכת הנשק "חץ 3"

תעודת ביטוח: הושלם ניסוי נוסף במערכת יירוט הטילים חץ-3

ניסוי עבר בחץ 3 - מאת Ronite - נוצר על־ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83621922

מנהלת 'חומה' במפא"ת שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) וצה"ל, השלימו היום (ג') ניסוי מוצלח במערכת הנשק 'חץ' ומיירט "חץ 3", המיועד ליירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסוי בוצע משדה ניסויים במרכז הארץ, בהובלת התעשייה האווירית.

מערך המכ"מים המבצעי של מערכת ה'חץ' גילה את המטרה והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר ניתח את הנתונים וביצע תכנון מלא ליירטה. עם השלמת התכנון, שוגרו לעבר המטרה שני מיירטי 'חץ 3', אשר השלימו את משימתם בהצלחה.

יחד עם מנהלת 'חומה' במפא"ת והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים השתתפו בניסוי לוחמי חיל האוויר והתעשיות המעורבות בפיתוח מערכת הנשק: התעשייה האווירית הינה הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ומיירטי ה"חץ", באמצעות מפעל מלמ המפתח ומייצר את מיירטי החץ וחטיבת אלתא המפתחת את מערך הגילוי המכ"מי.

חברת 'אלביט מערכות' מפתחת את מערכת ניהול הירי. חברת בואינג (Boeing), החברה הממשלתית למערכות הנעה רקטית 'תומר' וחברת רפאל הינן קבלניות משנה עיקריות לפיתוח וייצור מיירט חץ 3. חברת רפאל אחראית גם על טיל המטרה. המלמ"ב במשרד הביטחון אחראי על המעטפת הביטחונית לניסוי.

שר הביטחון, בני גנץ: "אני מברך על הניסוי המוצלח וחסר התקדים שמצביע על העליונות הטכנולוגית של ישראל, שמובלת על-ידי מערכת הביטחון והתעשיות הביטחוניות. צעד אחר צעד, פיתוח אחר פיתוח, אנחנו שומרים על יכולתה של ישראל להגן על עצמה מול האיומים המתפתחים במרחב ומאפשרים לישראל את חופש הפעולה ההתקפי מול אויבנו, מתוך ההבנה שההגנה הטובה ביותר מאפשרת את ההתקפה האפקטיבית ביותר".

ראש הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, האדמירל ג'ון היל: "ניסוי זה תוכנן לאתגר כל מרכיבי מערכת הנשק 'חץ' והביצוע היה מצוין. המידע הרב שנאסף בניסוי ינחה ויסייע בפיתוחים עתידיים שלה, ה- MDA ימשיך להיות מחויב לסייע למדינת ישראל לשדרג את יכולות ההגנה מפני טילים כנגד איומים קיימים ומתהווים בזירה."

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי: "צה״ל ומערכת הביטחון רואים חשיבות גדולה בשדרוג ובשיפור יכולות ההגנה אווירית כל העת. הניסוי שבוצע הבוקר, הוא מרכיב נוסף ביכולת שלנו לתת מענה לאיומים המפתחים בזירה האזורית כחלק ממימוש התוכנית הרב שנתית של צה״ל. השילוב המוצלח בין לוחמי ההגנה האווירית לטכנולוגיה ישראלית מתקדמת כחול-לבן מביאים יכולת הגנה רב שכבתית מהטובות בעולם."

ראש מפא"ת, תא"ל (במיל) ד"ר דניאל גולד: "ניסוי פורץ דרך זה מהווה קפיצה טכנולוגית נוספת ביכולותיה של מערכת הביטחון להתחדש ולהתאים את עצמה מול האיום המתהווה בזירה האזורית ובשדה הקרב העתידי. מפא"ת, צה"ל והתעשיות השותפות ימשיכו להוביל את העליונות הטכנולוגית הביטחונית הלאומית."

ראש מנהלת חומה במפא"ת, משה פתאל: "מערכת הביטחון פועלת כל העת לשפר ולשדרג את יכולות מערך ההגנה הרב- שכבתי מול איומים עתידיים בזירה האזורית. מאז סדרת הניסויים המוצלחת באלסקה בשנת 2019 במערכת הנשק 'חץ 3' - עשינו כברת דרך משמעותית נוספת בהרחבת יכולות המערכת. אני רוצה להודות לחברינו מהסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) על שותפות של יותר מ-30 שנה, בבנייה וחיזוק של מערך ההגנה הישראלי מפני טילים."

בועז לוי, התעשייה האווירית: "מערכת החץ, פרי פיתוחה של התעשייה האווירית תוך שיתוף פעולה הדוק עם משרד הביטחון, ה- MDA האמריקני וחיל האוויר, הוכיחה פעם נוספת היום שבידי מדינת ישראל נמצאת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר להגנה מפני טילים בליסטיים. במהלך הניסוי שבוצע, נבחנה המערכת אל מול איומים עתידיים, בתרחיש אתגרי, תוך איסוף מידע מהותי שמשמש את מערכת הביטחון ומהנדסי החברה, לפיתוח הטכנולוגיות העתידיות.״

אולי יעניין אותך גם