משרד התקשורת מפרסם קול קורא לרשתות סלולריות פרטיות

במשרד רוצים לקדם את רעיון הNetwork slicing בישראל על מנת לעזור לחברות הסלולר להחזיר את ההשקעה שהן מבצעות בפריסת תשתית דור-5

משרד התקשורת מפרסם קול קורא לרשתות סלולריות פרטיות

שר התקשורת. צילום: משרד התקשורת 

משרד התקשורת מפרסם קול קורא בתחום הרשתות הפרטיות בסלולר (Network slicing) במטרה לקבל את התייחסויות השוק והחברות הרלוונטיות לתחום.

על רקע התפתחותן של הטכנולוגיות הסלולריות מסוג LTE ודור 5, עליה בביקוש לרשתות פרטיות ובתועלותיהן, וירידת העלויות בהקמת רשת פרטית, המשרד צופה כי תחום הרשתות הפרטיות עתיד להתפתח בצורה ענפה וזו עשויה לשנות את מבנה שוק התקשורת. 

פרסום הקול קורא נועד לקבלת התייחסויות שיסייעו למשרד לבחון את הצרכים הייחודיים של החברות והמיזמים הצפויים להשתתף בשוק הרשתות הפרטיות, ובכלל כך לבחון תפישות שונות לעניין האסדרה של שוק זה. על כן כדי לתת מענה רגולטורי בתחום זה, המשרד מבקש התייחסות מחברות ומיזמים העתידים לקחת חלק בשוק העתידי. 

חברות וארגונים רבים משקיעים בניסויים ובהשקות של רשתות פרטיות מדור 4 ו-5. גרמניה, בריטניה, יפן, ומדינות סקנדינביה הן דוגמאות למדינות בהם כבר עתה נפרשו לא מעט רשתות פרטיות מסחריות מדור 5. מחקרים של יצרן הציוד אריקסון וחברת הייעוץ Deloitte צופים כי בחמש השנים הקרובות יפרשו רשתות פרטיות רבות מדור 5 הנותנות מענה לתחומי תעשיה שונים כגון: נמלים, שדות תעופה, מפעלי ייצור, ומחסנים לוגיסטיים.

קיימות סיבות עסקיות, טכנולוגיות וכלכליות לאורם מיזמים, עסקים ותעשיות שונות יעדיפו לפרוש רשת פרטית עצמאית. לפי ארגון ה-ITU האפשרות לשרת סקטורים בעלי צרכים ייחודיים תוביל לכניסתם לשוק של שחקנים חדשים מסוגים שונים.

ביניהם: מפעילי ערים חכמות, רשתות קהילתיות ומיקרו מפעילים (מפעילי קמפוס) – רובם ככולם יפעילו רשתות פרטיות . למשרד יכולה להיות השפעה על המודל בו יבחרו השחקנים המתוארים, לדוגמה החלטה של המשרד לגבי הקצאת הספקטרום לשוק החדש (בין אם באמצעות ספקטרום ייעודי, אזורי או שיתופי ובין אם בהתבסס על הספקטרום הקיים של הרשתות הציבוריות).

שר התקשורת יועז הנדל: ״משרד התקשורת יוצא בשלב הראשון עם קול קורא ומיד לאחר ניתוח התגובות ננסה לקדם סביבת חדשנות מתקדמת. היעד שלי הוא הובלה ישראלית בתחום הרשתות הפרטיות בתחומים כמו חקלאות, חינוך, רפואה, ותעשייה".

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן – חורין: ״אנו צופים שתחום הרשתות הפרטיות יכניס אנרגיה מחודשת ופוטנציאל עסקי וכלכלי לכל שוק התקשורת הישראלי. הרשתות הפרטיות יובילו לקפיצה טכנולוגית על בסיס הדור החמישי שתשפר את היעילות, האמינות והמהירות של הרשת. תעשיות,  נמלים, בתי חולים ואצטדיונים ישלטו ברשת אותה הם מתפעלים והרשת הפרטית תותאם לצורכיהם ומידותיהם.״

תאריך אחרון לקבלת פניות:  28.12.2021. 

אולי יעניין אותך גם

צילום: דובר צה״ל 

פרשנות | זו אינה ״תוספת רמטכ״ל״ - הקשר להחלטת הממשלה בנושא מקרי בהחלט 

החלטת הממשלה משנת 1961 שהגדירה את ״תוספת הרמטכ״ל״ מיד בצאת המדינה משנות הצנע אינה קשורה לתוספת האוטומטית שמקבלים גימלאי צה״ל מאז. פשוט תקראו לזה ״עוד פנסיה״ - אל תבזו את הכוונה של בן גוריון