ארה״ב: הכירו את הסלולרי החדש היוצא נגד מונופול הביג-טק (אבל מפרסם בטוויטר, וביוטיוב, ובגוגל. ומיוצר ע״י חברה סינית)

הלהיט החדש מבית MAGA: טלפון המיועד לקהל השמרני האמריקני ומבטיח חופש ביטוי מוחלט ושחרור מכבלי הצנזורה של הביג-טק. מומחי סייבר טוענים כי מדובר בגרסה מותאמת-אישית של טלפון סיני זול

צילום מסך מתוך סרטון הפרסומת של ה-Freedom Phone. מקור: YourVoice Network Inc/YouTube

שחקן חדש ושנוי במחלוקת בשוק הסלולר: הכירו את ׳טלפון החירות׳, ה-Freedom Phone. הוא הושק בשבוע שעבר על ידי אריק פינמן בן ה-22, מיליונר הביטקוין הצעיר בעולם (לדבריו), ומבטיח (שוב, לדבריו), לקחת בחזרה את השליטה מחברות הביג-טק ולהיות ״הטלפון הטוב בעולם, שעושה את כל מה שהטלפון הנוכחי שלכם עושה, מלבד לצנזר אתכם ולעקוב אחריכם. עם ׳טלפון החירות׳, חופש הביטוי שלכם הוא המטרה מספר 1 שלנו״.

״ראשי הטכנולוגיה הגדולים מפרים את הפרטיות שלכם, מצנזרים את חופש הדיבור שלכם, ואני חושב שזה כה פגום. לכן יצרתי את ׳טלפון החירות׳ ואת חנות האפליקציות הבלתי ניתנת לצנזור שלו״, אומר פינמן בסרטון הפרסומת למכשיר החדש, בו המילה השלטת היא ללא ספק ״צנזורה״ על נגזרותיה השונות. ״כולם מתלוננים על הצנזורה של חברות הביג-טק, אבל איש לא עושה דבר בנידון. הם אומרים ׳בנו טלפון משלכם׳! ולכן עשיתי זאת״.

קהל היעד: MAGA

פינמן, אם עוד לא הבנתם, הוא תומך נלהב של תנועת ה-MAGA האולטרה-ימנית (Make America Great Again), הדוגלת בעליונות ובדלנות אמריקנית ובמאבק באליטות הממסדיות המסורתיות, התנועה אשר הפכה לבית עבור חלק מהקיצוניים שבשולי הימין: גזענים, הומופוביים, אנטישמיים, מכחישי אקלים ותומכי תיאוריות קונספירציה דוגמת ממשל שנשלט ע״י פדופילים וקניבלים (QAnon), הנושאים עיניהם אל מי שהם מאמינים שיהפוך את אמריקה לגדולה שוב, דונלד טראמפ. הכול בשם הפטריוטיות, כמובן.

״אם הם (פייסבוק וטוויטק, מ״ק) מצנזרים נשיא, הם יצנזרו כל אחד. תארו לעצמכם מה היה קורה אם מארק צוקרברג היה מצנזר את מרטין לותר קינג, או את אברהם לינקולן!״, מזדעק פינמן בסרטון – מבלי לעמוד לא על ההבדלים במסרים, ולא על האירוניה בכך שהוא מפרסם את המוצר העסקי שלו באותן חברות ביג טק באמצעות סרטון שהופיע ביוטיוב ובטוויטר, פלטפורמה בה הוא נהנה מ-59.4 אלף עוקבים, נכון לכתיבת שורות אלה.

אז מה בעצם מייחד את הטלפון החדש, שיהיה זמין לרכישה מהחודש הבא במחיר 499.99 דולר? ובכן, יש לו חנות אפליקציות ייעודית, הקרויה PatriApp (אפליקציות פטריוטיות), בה ניתן להשיג את כל הפלטפורמות, הרשתות החברתיות והאתרים השנויים במחלוקת (בשפה עדינה) בשל השימוש שעושים בהם גורמי ימין קיצוני דוגמת ניוזמקס, פרלר, Gab, ראמבל ועוד.   

בנוסף, טוען פינמן כי פיתח תוכנה ייחודית בשם Trust (אמון) ״המבוססת על חופש הדיבור שלכם״ ומונעת מעקב אחר אפליקציות או אחר המיקום. הוא מתגאה בכך שמדובר במוצר ״ברמה הטובה ביותר בשוק״, אליו ניתן להעביר את הסים קארד הקיים כבר בכל דגמי המכשירים. ״הגנו על עצמכם מפני צנזורת הביג-טק, תנו לקולכם להישמע. חיו בחופשיות עם טלפון החירות״, חותם פינמן את הסרטון ואת מסריו הנחרצים רטורית אך המעורפלים טכנולוגית.  

מכשיר פטריוטי המיוצר בסין?

המכשיר החדש כמובן עורר התלהבות רבה בקרב תומכי טראמפ ו-MAGA (למען הסר ספק, ממש לא כל המצדדים בטראמפ גם מאמינים בתנועה זו) – ואת אותה מידת עניין וסקרנות בקרב המקטרגים וחובבי הטכנולוגיה, אשר רובם ככולם מזהירים ממנו. המגזין הטכנולוגי Gizmodo הגדיר אותו כ״קופסה שחורה שיש להימנע ממנה בכל מחיר״, וציין שנראה כי מערכת ההפעלה שלו, ה-FreedomOS, היא פשוט גרסה מעט שונה של מערכת ההפעלה של אנדרואיד. זאת ועוד: ״עושה רושם כי מדובר בטלפון זול מאסיה שעלול בסופו של דבר לסכן את האוטונומיה של משתמשיו ולא להגן עליה״, נכתב.  

״בהתבסס על תמונות מהאתר, מומחי אינטרנט זיהו כי המכשיר דומה מאוד ל-Umidigi A9 Pro״, אמר ל-Gizmodo מומחה הסייבר מת׳יו היקי. ״מכשיר זה (אומידיגי) הוא טלפון מבוסס אנדרואיד הניתן להתאמה אישית, ניתן להזמינו מאזור אסיה-פסיפיק ולהתאימו לדרישות הפרויקט. ניתן לקנות ולשלוח מכשירים כאלה בכמויות גדולות במיתוג אישי כולל לוגו, מה שיגרום להם להיראות כטלפונים שתוכננו למטרה ייחודית, אך למעשה הינם פשוט סמארטפון זול מבוסס אנדרואיד עם רכיבי ליבה המיוצרים בטאיוואן ובסביבתה״.

יצוין, כי ה-AP Pro מוצע למכירה ב-120 דולר, משמעותית פחות מהסכום אותו דורש פינמן. ולא רק זה – ה״דיילי ביסט״ מדווח, כי פינמן אישר להם כי המכשיר אכן מיוצר על ידי אומידיגי, חברה סינית שבסיסה בשנזן, אבל כי הייצור מתבצע בהונג קונג ולא בסין עצמה (״שום דבר לא מיוצר על אדמת סין״, אמר), מידע שלא אומת, וגם אינו משמעותי במיוחד בהתחשב בגישת קהל היעד של המכשיר כלפי סין. מדוע לא בארה״ב עצמה? לאלוהי הפטריוטיות (או הקפיטליזם) הפתרונים.

״אנו רוצים ליצור עתיד בו מידע חופשי אינו נאסר על ידי חברות הביג-טק. אנו רוצים להחזיר את חופש הדיבור. לתמיד״, נכתב באתר האינטרנט הייעודי של הטלפון, שאינו מספק כל מידע בנוגע לפיצ׳רים הטכנולוגיים של המכשיר או לאפשרויות אבטחת המידע שלו. גם בעמוד ה-FAQ יש רק שאלות, ללא תשובות. ואולם, מדיניות הפרטיות מציינת מפורשות כי נעשה שימוש בקוקיז וכי המידע האישי של המשתמשים נשמר בחברה ויועבר לצד ג׳ במקרה הצורך, למשל לנותני שירות שיזדקקו לו וכן לרשויות אכיפת החוק. משמע, מעקב קיים גם קיים. 

אז האם מדובר בצעד ראשון לשחרור מלפיתת החנק של חברות הענק (ברמת העיקרון, ממש לא רעיון רע), או בתרמית ממותגת-היטב שעוד עלולה להכניס איזו נוזקה תוצרת חוץ מהדלת האחורית? כנראה שנגלה בקרוב. יש רק לקוות שרשויות הסייבר הרלוונטיות בארה״ב לא יתנו להמצאה הזו לעבור להן מתחת לרדאר.

אולי יעניין אותך גם