מי שישרוד – שיספר!

ספרו של דן פלג מביא זווית אישית לאירועים שהתרחשו במלחמת יום כיפור

צילום: יח"צ

בפעם הראשונה שנתקלתי בספר חלפו במוחי שתי מחשבות. האחת, שם הספר הוא משפט שהשתמשו בו רבות ניצולי השואה בתקווה אחרונה שהעולם ידע את שעברו גם אם לא ישרדו. המחשבה השנייה היא פליאה שעדיין כותבים על המלחמה ההיא. כמי שמנהל רשימה של ספרים שנכתבו על מלחמת יום הכיפורים כבר שנים רבות, ראיתי ירידה תלולה בהיקף הספרים שנכתבים על מלחמה זו בשנים האחרונות. עובדה ידועה ואפילו צפויה. הכותבים הפוטנציאליים מתבגרים והבום של שלושים שנה למלחמה וגם ארבעים שנה פשוט דועך.

והנה בכל זאת ספר חדש שכתב בראייה אישית חייל, רופא מוצב "מפצח" בדרום התעלה. המחבר דן פלג מביא את התחושות בעת גיוסו למילואים שלווים על גדות התעלה, הדיווחים החוזרים ונשנים על תגבור הכוחות המצריים מול המוצב ועל ההתעלמות המוחלטת של דרגי הפיקוד בצבא מהמידע. גם הגורמים שהיו בשטח, גדוד הטנקים שהמוצב היה בגזרתו לא הבינו הלכה למעשה את שרואות עיניהם ונתנו למסר הפיקודי והאוגדתי להשתלט על ההיגיון הבריא.

בספר תיאור הקרב על המוצב, על הפצועים הרבים המגיעים לתאג"ד במוצב אותו מנהל ד"ר דן פלג ועל אפיסת הכוחות והכניעה.

תהליך הנפילה בשבי טראומתי והוא מתואר לפרטיו ע"י פלג וגם החזרה המרגשת הביתה במטוס של הצלב האדום מקהיר ללוד. הקשיים בחזרה, ההסתגלות המחודשת וההדחקה שהסתיימה השנה אחרי 44 שנים ויצאה כספר אישי.

המחבר מספר על חזרתו למצרים כתייר בשנת 1989, שש עשרה שנים לאחר המלחמה, על הביקור במוזיאון המלחמה בקהיר ועל חיפושיו אחרי מבנה כלא עבסייה שנהרס. המבנה החסר לא מאפשר סגירה מלאה של המעגל.

הספר מצטרף לספרים אחרים מבחינת העובדות אבל יש בו זווית אישית חשובה של אדם שחווה את האירועים ומביא אותם מכלי ראשון. זהו הספר המאה שישים ושמונה במספר שנמצא ברשימה שאני מנהל על מלחמת יום הכיפורים ויש בו ערך רב למחבר וכמובן לקוראים.

***

מי שישרוד – שיספר!, דן פלג, הוצאת אסטרולוג, 2017, 312 עמודים