ממני תראו וכן תעשו

ביקורת ספר: ממני תראו וכן תעשו, אלישיב שמשי, מודן, 2016, 264 עמודים

צילום: מודן

ספרו של שמשי "ממני תראו וכן תעשו" עוסק בדוגמה אישית של מפקדים זוטרים יחסית בשדה הקרב. המכונה המשותף לכולם הוא התקדמותם בצבא לאחר מכן. ההחלטה על מכנה משותף מעניינת היות והיא מאפשרת להכיר את מפקדי צה"ל הבכירים בתחילת דרכם כאשר חלק מהקרבות המתוארים אינם קרבות מפורסמים.

גם הבחירה של שמשי בערך הדוגמא האישית משמעותית. מפקד זקוק ללא מעט תכונות כדי שיוכל להוביל את חייליו בקרב כמו: תעוזה, יוזמה, דבקות במשימה ועוד אבל יתכן שהערך המקפל בתוכו את כל הערכים האחרים הוא ערך הדוגמא האישית.

בהזדמנויות שונות גם שאינן צבאיות כמו ניהול אזרחי, מנהל יכול לדבר, להנחות ולהסביר אבל אם הוא פועל אחרת מכל הנחיותיו, הכפופים לו יחקו את התנהגותו גם אם היא הפוכה מכל ההנחיות. בצבא ותחת אש במיוחד הדוגמא האישית היא ערך בעל חשיבות רבה. כאשר יורים עליך - אתה מחפש מחסה, זהו טבע האדם, אבל כאשר מפקדך קם ומסתער - אתה מסתער אחריו גם אם מה שמנחה אותך הוא רגש הבושה. לכן ההחלטה של שמשי להתמקד בערך הדוגמא האישית היא החלטה טובה ומביאה לידי מיצוי את כל מה שיש בהתנהגות המפקד בקרב תחת אש תוך סיכון חיי אדם.

בספר 16 סיפורי קרבות המתמקדים במפקדים שהובילו אותם: יואב גלנט כמפקד בכוח הפשיטה של שייטת 13 בלבנון, עמירם לוין בעת פיקוד על כוח שכבש את שיא החרמון, מתן וילנאי שפיקד על הכוח שפשט על תחנת הטרנספורמציה המצרית בנג'ע חמדי, יוסי פלד מ"פ החרמ"ש בקרבות אל עריש, אמיר דרורי בפיקוד על כוח גולני שפשט על תאופיק אל תחתא ועוד ועוד.

כל תחקירי הקרבות מתמקדים בפן האישי, הסבר על הקרב הספציפי, התוכנית מול הביצוע והדוגמה האישית של מפקד הכוח בו מתמקד הפרק. לא מפתיע לגלות שמרבית המפקדים המתוארים בספר ניחנו בדבקות במשימה, שאיפה לסיומה גם כאשר התוכניות משתבשות, כאשר יש פצועים, והתגובה האפשרית היא נסיגה וביטול המשימה, אבל מפקדים אלו המייצגים את צה"ל הקרבי שואפים להשלים את המשימה ומהווים מופת לחייליהם.

ספר זה כמו ספריו האחרים של שמשי כתוב היטב ומאפשר לא רק למידה היסטורית של האירועים אלא גם למידה אישית של התנהגות המפקד הקרבי. אינני יודע כמה נוהגים מפקדי צה"ל בהווה כמו חבריהם שאינם בצבא לקרוא אבל אני מקווה שימצאו את הזמן לכך או יעודדו ע"י מפקדיהם להותיר זמן במשך היום לקריאה מעשירה.

מומלץ.